Kazimierz J. Bihun

 

Kazimierz Janusz Bihun urodził się w Krakowie w 1951 roku. Filmem czynnie zajmuje się od lat 70-tych, początkowo jako członek amatorskiego klubu filmowego „PRACOWNIA FILMOWA” przy Studenckim Centrum Filmowym Uniwersytetu Jagiellońskiego „ROTUNDA” w Krakowie. Później wieloletni instruktor i kierownik tegoż klubu. Od roku 1991 jest samodzielnym i niezależnym realizatorem.

Zdobywca wielu nagród na festiwalach filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w kraju i za granicą:
  - HOLLYWOOD DREAMLAND (1997) - nagroda TELLY AWARD-98 w Cincinnati za zdjęcia (polska wersja filmu nosi tytuł ANIOŁY Z MIASTA ANIOŁÓW)
 - ŻYCIE JEST TAKIE JAKIE JEST (1989) - nagroda za zdjęcia na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Kraków-89, III nagroda na Film Off Cinema Poznań-89, Grand Prix na Fabuła Chybie-89
- ZAGUBIONA DUSZA (1993) - wspomnienie o Krzysztofie Klenczonie, film kilkukrotnie emitowany w TVP
- PASJA WG AUGUSTYNA (1983) - II nagroda na Publicystyka-87
- SPOSÓB NA ŻYCIE (1997) - II nagroda na Kochać Człowieka-97
- CZAS NA CISZĘ (2004) - nagroda za zdjęcia na Kochać Człowieka-04
- KONIE (1979) - III nagroda na Studenckim Festiwalu Filmowym Kraków-80

Jako operator współpracował przez wiele lat z TVP Kraków (zdjęcia do programów: Piosenki na życzenie, Młodzieżowy Koncert życzeń, Piosenki z walizki) oraz TVP Warszawa (realizacja "Korespondencji z Krakowa" do programu MdM Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny).

Zajmował się także rejestracją i montażem wielu wydarzeń kulturalnych, koncertów, spektakli teatralnych, wśród których warto wymienić:
- recitale artystów krakowskiej Piwnicy Pod Baranami
- koncert jubileuszowy 50-lecia Piwnicy Pod Baranami na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu
- spektakle w Teatrze Bückleina i Teatrze Starym w Krakowie
- koncerty 20- i 25-lecia zespołu wokalno-tanecznego "Małe Słowianki"
- koncert kolęd i pastorałek w kościele O.O. Franciszkanów w Krakowie

Film KRAKÓW JANA PAWŁA II będący nostalgiczną opowieścią o krakowskich miejscach związanych z wieloletnim wyjątkowym mieszkańcem tego miasta, jest dla artysty dziełem szczególnym. Osobiście ochrzczony w 1951 roku przez młodego księdza Karola Wojtyłę w kościele parafialnym św. Floriana w Krakowie, przez całe swe życie był świadkiem wielu wydarzeń, które dzisiaj nabrały już historycznego znaczenia. Niektóre z nich udało się uwiecznić na taśmach filmowych, znacznie więcej pozostało w myślach i sercu, ale także dzięki nim powstał film będący wyjątkowym hołdem krakowianina dla Krakowianina...

Warto wspomnieć, iż Kazimierz J. Bihun jest również współautorem filmu KINGA - ZIEM SĄDECKICH PANI wręczonego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w dniu 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu w czasie uroczystości kanonizacyjnych Świętej Kingi.

o filmie Kraków Jana Pawła II
Wtorek, 18 Czerwiec 2019
15:54:51
Kraków - pogoda dzisiaj i jutro:
(prognoza 7-dniowa po kliknięciu)